Przemysł gamingowy: rozwój rynku gier komputerowych i konsolowych

Rozwój przemysłu gamingowego

Przemysł gamingowy rozwija się w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich kilku lat rynek gier komputerowych i konsolowych zanotował niesamowity wzrost, a producenci gier stale starają się dostarczać graczom coraz to nowsze i bardziej innowacyjne doświadczenia. Przyczyn tego wzrostu jest wiele, od postępu technologicznego po zmiany w sposobie, w jaki ludzie korzystają z gier.

Wraz ze wzrostem popularności gier komputerowych i konsolowych, przemysł gamingowy stał się jednym z najbardziej dochodowych sektorów branży rozrywkowej. Według raportu firmy analitycznej NewZoo wartość globalnego rynku gier w 2018 roku wyniosła ponad 134 miliardy dolarów. To oznacza, że przemysł gamingowy ma obecnie większy udział w rynku rozrywkowym niż filmy i muzyka razem wzięte.

Gry komputerowe

Gry komputerowe są jednym z najważniejszych segmentów przemysłu gamingowego. W 2018 roku wartość rynku gier na PC i Maca wyniosła ponad 33 miliardy dolarów. Najpopularniejsze platformy do grania na PC to Steam, Origin i Uplay. Na tych platformach można znaleźć setki tysięcy gier od małych indie developerów po duże studia AAA.

Oprócz tradycyjnych gier na PC coraz więcej graczy decyduje się na granie na urządzeniach mobilnych. Gry mobilne szybko stały się jednym z najbardziej dochodowych segmentów przemysłu gamingowego. Według raportu NewZoo wartość rynku gier mobilnych w 2018 roku wyniosła ponad 68 miliardów dolarów.

Gry konsolowe

Kolejnym ważnym segmentem przemysłu gamingowego są gry konsolowe. Konsola do gier to specjalizowane urządzenie służące do grania na telewizorze lub monitorze. Najpopularniejsze platformy do grania na konsoli to Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch.

Według raportu NewZoo wartość rynku gier konsolowych w 2018 roku wyniosła ponad 32 miliardy dolarów. W porównaniu do poprzednich lat ta liczba stale rośnie, co świadczy o tym, że ludzie coraz chętniej decydują się na granie na konsoli. Producentom sprzętu gamingowego udało się stworzyć bardzo atrakcyjne oferty dla graczy, co sprawia, że ​​rynki gier komputerowych i konsolowych mają się bardzo dobrze.